If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the Register link to proceed.

Lipcowy zjazd

Organizacja spotkań, dyskusje na ich temat, zdjęcia
Tomek

Lipcowy zjazd

Postautor: Tomek » 27 mar 2017, 10:39

Pierwsza sprawa, o której chcę poinformować, po naszym spotkaniu w Swolszewicach to termin kolejnego spotkania :)

Ustaliliśmy, że połączymy nasze kolejne spotkanie z warsztatami REFA i Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie. Odbędą się one w pierwszym tygodniu lipca - najprawdopodobniej od poniedziałku 3.VII do niedzieli 9.VII. Plan tych warsztatów nie jest jeszcze ustalony, ale będą dotyczyć one zagadnień ekologii i eko-upraw. Myślę, że będzie to dla nas bardzo dobra porcja wiedzy i umiejętności. Poza tym będzie to dla nas okazja by zapoznać się ze środowiskiem REFA i Uniwersytetu Ludowego. To tym bardziej ważne, że planujemy bliską współpracę z REFA, o czym więcej napisze pewnie Kinga w podsumowaniu spotkania i dalej ten temat będzie się pojawiał w dyskusjach.

Warto więc już planować sobie urlop na pierwszy tydzień lipca :)

miodzio
Awatar użytkownika

Re: Lipcowy zjazd

Postautor: miodzio » 27 mar 2017, 15:59

Ok, 2 lipca wracamy z Bogumiłkiem i Piotrkiem z żagli, więc z marszu w komplecie z Magdą będziemy chcieli dojechać do Grzybowa.
tu Jędrek z Wrocławia :D

Kinga

Postautor: Kinga » 27 mar 2017, 21:21

Ale super! :)
Ja chciałam tylko dodać, że mi się wydawało, że temat warsztatów będzie dotyczył chrześcijańskiego spojrzenia na ekologię etc. i że sam o. Jaromi coś tam będzie "nauczał" więc to nie tylko o ekouprawach ma być, ale o ekologii w szerszym kontekście ideowo-filozoficznym, że tak powiem.. ale może czegoś nie zrozumiałam.
Najlepiej jak prędko poprosimy ojca o chociaż wstępny program, żebyśmy wiedzieli na co ludzi zapraszamy ;)

Kinga

Postautor: Kinga » 27 mar 2017, 21:23

Tak! Właśnie znalazłam fragment maila od o. Stanisława w którym mi o tym pisał:

"ale rozmawiałem z Ewą szefową Ziarna i UL i mamy pomysł na kilkudniowe warsztaty w Grzybowie nt. ekologia po chrześcijańsku + tradycyjne rolnictwo w nowoczesnym wydaniu + duchowość wg Laudato si'
ale to w lecie np. na początku lipca"

Kinga

Postautor: Kinga » 27 mar 2017, 21:39

Tomek

Postautor: Tomek » 28 mar 2017, 16:15

Kinga, ja też tak rozumiałem o. Stanisława, ale nie wiedziałem jak to zgrabnie napisać, więc napisałem "zagadnień ekologii" - takie ogólne wyrażenie pasujące do wszystkiego :) A jak już będzie program, to też go u nas zamieścimy.

Tomek

Postautor: Tomek » 31 mar 2017, 18:48

Dostałem garść informacji od o. Stanisława na temat lipcowych warsztatów w Grzybowie:

Ewa i Peter Stratenwerth oraz o. Stanisław Jaromi

zapraszają na warsztaty z encykliką LAUDATO SI',

czyli wspólne poszukiwania jak przełożyć chrześcijańską relację ze stworzeniem na praktykę działania.

W programie: pogłębienie tematów eko-encykliki i franciszkańskiej ekologii, praktyka medytacji chrześcijańskiej w przyrodzie, poznanie Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego i jego projektów

oraz pieczenie razowego chleba, spacery z kozami, poznawanie ekologii zapylaczy, wycinanki sannickie, praca w Ogrodzie św. Franciszka...

Dodatkowo: debaty nt. modelu ekologii integralnej i realizujących go stylów życia oraz Eucharystia pełna znaków stworzenia...

Organizatorzy: Stowarzyszenie ZIARNO i Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA)

Miejsce: gospodarstwo ekologiczne Ewy i Petera Stratenwerthów w Grzybowie na Mazowszu

Czas: 3-7 lipca 2017,

Cena: 650 zł od osoby - obejmuje cały program, całodzienne wyżywienie lokalne i eko oraz nocleg w salach kilkuosobowych.

Nie wiem, co Wy myślicie o cenie, ale mnie trochę odstrasza...

Kinga

Postautor: Kinga » 31 mar 2017, 19:44

Program i opis brzmi fantastycznie :)

Ale faktycznie... cena.. :(
To wychodzi 130zł/dzień - bardzo dużo jak dla mnie.

Może uda się coś wynegocjować za pośrednictwem ojca... że może jakoś "odpracujemy"... przecież możemy się włączyć w jakieś prace.

seeker
Awatar użytkownika
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: seeker » 05 kwie 2017, 19:13

Ja uczciwie powiem, że się nie pojawię - wybaczcie, ale tydzień urlopu poświęcony rozważaniu Laudato Si... to nie dla mnie. Powiem szczerze, że po prostu mnie to nie pociąga ani nie pasjonuje - encyklikę Franciszka przeczytałem i jedynie co z niej wyniosłem to przekonanie, że to do mnie nie przemawia i moje miejsce w Kościele jest całkiem gdzie indziej - tego typu ekologiczne pojmowanie wiary jakie prezentuje papież czy Uniwersytet Ludowy jest mi dosyć dalekie - nie mówię, że jestem mu przeciwny, ale to nie moja bajka. Każdy musi znaleźć w Kościele własne miejsce i własną rolę i moje jest gdzie indziej, mam inne zainteresowanie, którym chcę się poświęcić. Troska o środowisko jest ważna, ale nie jest to misja, której chciałbym poświęcić życie, są dla mnie ważniejsze i bardziej pociągające rzeczy, inne ścieżki wypełniania woli Boże. Te wszystko pojęcia typu "ekocoś", "ekologia integralna", "zrównoważony rozwój" - dla mnie to brzmi obco, nie odnajduję się w tym, nawet jeśli przetłumaczy się to na chrześcijański język (wtedy w sumie jeszcze trudniej mi się w tym odnaleźć).

Dlatego też nie wiem, czy będę chciał się dalej angażować w chrześcijańską wioskę - na chwilę obecną mówię nie, może z czasem się to zmieni. I nie chodzi o to, że chcę zostawić robotę innym i przyjść na gotowe - po prostu jak mam sie w coś angażować, to całym sobą i nie zostawiać tego w połowie, a w tej chwili nie mogę tego obiecać. Układam sobie teraz życie, szukam różnych dróg, podejmuję się różnych rzeczy i w efekcie mam inne priorytety - nie wyobrażam sobie w tej chwili opuścić miejsca zamieszkania, zmienić pracę, zostawić wszystko i poświęcić dziełu, którym jestem zainteresowany tylko pod pewnymi aspektami, a pod innymi nie.

Do tego jestem osobą samotną, która nie założyła jeszcze rodziny i nie ustabilizowała się, co pod pewnymi względami mi ułatwia sprawę (nic mnie nie trzyma, mogę łatwo się czemuś poświęcić), ale pod innymi utrudnia, bo jednak rodzina kierunkuje człowieka w jakąś określoną stronę i jaśniej określa jego priorytety (wybudować dom, zapewnić wychowanie dziecku, etc), za to jest brak sprawia, że, no właśnie, jego życie jest bardziej nieuporządkowane i nieprzewidywalne. Dlatego trudno mi powiedzieć, gdzie znajdę się za rok lub dwa, a tym samym trudno składać mi konkretne deklaracje. Równie dobrze mogę gdzieś wyjechać, albo poświęcić się całkiem czemuś innemu. To gdzie i jak będę mieszkać ma dla mnie w tej chwili drugorzędne znaczenie - po prostu nie jestem na tym etapie życia, żeby budować dom, albo wiązać się z jakimś miejscem przez kupowanie ziemi.

Chciałbym się raczej przyjaźnić z Wioską i po cichu pomagać, np. oferując swoje zdolności programistyczne, ale niekoniecznie być w samej wiosce. Mam nadzieję, że to rozumiecie. Właściwie to chętnie bym się z Wami spotkał i wysłuchać punktu widzenia każdego z Was, a także przedstawił swój własny, ale warsztaty ekologicznie to nie dla mnie.
"Instytucja Kościoła katolickiego jest znienawidzona jak nic innego na świecie po prostu dlatego, że sama jest jak nic innego na świecie" (G.K. Chesterton)

Kinga

Postautor: Kinga » 05 kwie 2017, 21:50

Jasne! Wojtek, to jest zupełnie zrozumiałe co piszesz i bardzo doceniam szczerość. Przecież nikt z nas tu nie zmusza nikogo do życiowych, wiążących deklaracji...

Chciałbym się raczej przyjaźnić z Wioską i po cichu pomagać, np. oferując swoje zdolności programistyczne, ale niekoniecznie być w samej wiosce. Mam nadzieję, że to rozumiecie. Właściwie to chętnie bym się z Wami spotkał i wysłuchać punktu widzenia każdego z Was, a także przedstawił swój własny, ale warsztaty ekologicznie to nie dla mnie.

Myślę, że będę wyrazicielem nie tylko własnego zdania, jak powiem że oczywiście bardzo chcemy być w kontakcie i się przyjaźnić i spotykać i rozmawiać, z osobami, które chcą się "tylko" przyjaźnić z wioską :) Bardzo szkoda, że nie było Cię ostatnio... I jak najbardziej zapraszamy na wszelkie zjazdy, spotkania i do dyskusji na forum.
Już bardzo dużo tu wniosłeś, więc szkoda by było, gdybyś tak zniknął.

nowoczesne komody nowoczesne stoły nowoczesne łóżka drewniane nowoczesne meble do sypialni

Wróć do „Spotkania”